Το Δημόσιο ΙΕΚ Βόλου και το 4ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας (Εσπερινό) στηρίζοντας το θεσμό της Εθελοντικής Αιμοδοσίας, οργάνωσαν από κοινού «Ημέρα Εθελοντικής Αιμοδοσίας» στο σχολικό συγκρότημα «ΦΥΤΟΚΟΥ» την Δευτέρα 20/12/2021. Η προσέλευση σπουδαστών/ριών του Δημοσίου Ι.Ε.Κ., μαθητών/ριών του 4ου ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας, εκπαιδευτικών αλλά και πολιτών οι οποίοι ενημερώθηκαν για την δράση και προσήλθαν στην εθελοντική αιμοδοσία της κινητής μονάδας του Αχιλλοπούλειου Γενικού Νοσοκομείου Βόλου, ήταν αθρόα.

Στην δράση παραβρέθηκε και η Υφυπουργός Παιδείας κα Ζέτα Μακρή, η οποία με την γνωστή σε όλους ευαισθησία της στα κοινωνικά θέματα, μόλις ενημερώθηκε για την πρωτοβουλία προσήλθε αυτοβούλως στον χώρο αιμοδοσίας, συνομίλησε με τους εθελοντές σπουδαστές και μαθητές, τους εκπαιδευτικούς, το προσωπικό του Δημοσίου ΙΕΚ και συνεχάρη την Διοίκηση του ΙΕΚ, την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του 4ου ΕΠΑΛ, αλλά και τους εθελοντές για την πρωτοβουλία.

Όπως δήλωσε ο Διευθυντής του Δημοσίου ΙΕΚ κ. Παπαθανασίου Γεώργιος - Αριστείδης, η ημέρα «Εθελοντικής Αιμοδοσίας» στοχεύει στην ανάπτυξη – διάδοση της έννοιας της εθελοντικής αιμοδοσίας και της ενίσχυσης της από κοινού Τράπεζας Αίματος των δύο εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Η ημέρα αυτή έχει γίνει θεσμός για τα δύο εκπαιδευτικά ιδρύματα αφού η άριστη συνεργασία για την συγκεκριμένη δράση είναι συνεχής και με μεγάλη επιτυχία την τελευταία πενταετία.

Η Τράπεζα έχει ενεργούς δότες σπουδαστές/τριες, μαθητές/ήτριες, εκπαιδευτικούς, αλλά και πολίτες που προσφέροντας αίμα γίνονται άμεσα μέλη της. Εκτός όμως από τα μέλη της και τα άτομα Α΄ βαθμού συγγένειας, βοηθά άτομα που ανήκουν σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες ή σε περιπτώσεις που αφορούν έκτακτες – επείγουσες ανάγκες για αίμα.

Η διοίκηση του Δημοσίου ΙΕΚ αλλά και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου ΕΠΑ.Λ., ευχαριστεί και συγχαίρει όλους όσους/ες συνεισέφεραν στην ενίσχυση της Τράπεζας Αίματος των δύο εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.