Οι σπουδαστές του τμήματος Δημοσιογραφίας, Συντακτών, Ρεπόρτερ, στο πλαίσιο του μαθήματός τους, πραγματοποίησαν επίσκεψη σε δύο από τα εργαστήρια πληροφορικής του Δημόσιου ΙΕΚ Βόλου.

Με τις επισκευές να βρίσκονται σε εξέλιξη, μίλησαν με τον υπεύθυνο καθηγητή κ. Νίκο Σολδάτο για την αναμόρφωση του χώρου και τις αλλαγές στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και στα προγράμματά τους προκειμένου, με νέα καλωδίωση, δίκτυο, μηχανήματα, να αναβαθμιστούν και να γίνουν περισσότερο λειτουργικοί για την καλύτερη διεξαγωγή των μαθημάτων.

Ο κ. Σολδάτος ως υπεύθυνος καθηγητής πληροφορικής του τμήματος Τεχνικών Η/Υ ανέλαβε την πρωτοβουλία στο πλαίσιο του μαθήματος «Πρακτική Άσκηση» που περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα σπουδών του 4ου εξαμήνου.

Σημαντική υπήρξε η βοήθεια των σπουδαστών οι οποίοι ασχολήθηκαν, εκτός των άλλων, με τον καθαρισμό των χώρων και με το βάψιμο των αιθουσών. Με τη συνδρομή της διεύθυνσης του Δημόσιου ΙΕΚ, που στάθηκε δίπλα στην αξιόλογη προσπάθεια στηρίζοντάς την, υπήρξε η προμήθεια των υλικών, ενώ μηχανήματα που στήθηκαν, χορηγήθηκαν μέσω δωρεών ώστε να ανταποκρίνονται στις σύγχρονες ανάγκες της εκπαίδευσης.

Η κάθε αίθουσα περιέχει 14 ηλεκτρονικούς υπολογιστές, ενώ αναβαθμίστηκαν και 10 παλιότεροι. Στο άμεσο μέλλον θα τοποθετηθεί στην αίθουσα βιντεοπροβολέας. Στα μελλοντικά σχέδια βρίσκεται και η διαμόρφωση ενός χώρου σε μία από τις αίθουσες ώστε να φιλοξενεί και ένα «μουσείο υπολογιστών», καθώς υπάρχουν μηχανήματα ηλικίας 30 και πλέον ετών, τα οποία παραμένουν λειτουργικά.

Οι αναβαθμισμένες αίθουσες Η/Υ είναι προς όφελος όλης της σχολής, καθώς η χρήση τους θα μπορεί να γίνεται και από σπουδαστές άλλων ειδικοτήτων του Δημόσιου ΙΕΚ Βόλου.

Στο μεταξύ, φάνηκε πως και ο εθελοντισμός λειτουργεί. Χρειάζεται ωστόσο και η οικονομική συνδρομή του κράτους για να στηριχτεί επιπλέον το υψηλό επίπεδο σπουδών στο Δημόσιο ΙΕΚ Βόλου.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη δείτε εδώ