Την Δευτέρα, 12/12/2016 οι καταρτιζόμενοι του τμήματος «Στέλεχος Διατροφής και Διαιτολογίας» στα πλαίσια των μαθημάτων «Θεραπευτική Διαιτολογία» και «Παχυσαρκία και Μεταβολισμός» πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Διατροφής του "Αχιλλοπουλείου Γενικού Νοσοκομείου Βόλου" με συνοδό τον εκπαιδευτή τους κ. Παναγιώτη Ζήση.

Η προϊσταμένη του τμήματος κ. Τασιοπούλου Ιωάννα, Διαιτολόγος- Διατροφολόγος ενημέρωσε τους μαθητές για τα καθήκοντα του διαιτολόγου- διατροφολόγου σε ένα νοσηλευτικό ίδρυμα και κατόπιν οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του μαγειρείου, των αποθηκών τροφίμων και των δωματίων επεξεργασίας και προπαρασκευής τροφίμων. Οι καταρτιζόμενοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη διαδικασία του μαγειρέματος και της μεριδοποίησης των τροφίμων από το προσωπικό του τμήματος και να ενημερωθούν για το σύστημα κεντρικής διανομής, για το σύστημα ασφάλειας τροφίμων ISO 22000 που εφαρμόζεται στο νοσοκομείο καθώς και για τη διαδικασία παραγγελιών και παραλαβής των τροφίμων. Κατόπιν, επισκέφτηκαν τον χώρο που γίνονται τα εξωτερικά ιατρεία των διαιτολόγων και ενημερώθηκαν για τον τρόπο με τον οποίο οι πολίτες μπορούν να προσέρχονται σε αυτά καθώς και για τον τρόπο με τον οποίο δουλεύουν οι διαιτολόγοι του νοσηλευτικού ιδρύματος. Τέλος, οι καταρτιζόμενοι οδηγήθηκαν στην τραπεζαρία του προσωπικού, όπου τους περίμενε ένα κέρασμα από τους διαιτολόγους του Τμήματος Διατροφής και τους μοιράστηκε ένα έγγραφο στο οποίο τους ζητήθηκε να αξιολογήσουν το Τμήμα Διατροφής και να γράψουν τις εντυπώσεις τους από την επίσκεψή τους. Η επίσκεψη έλαβε τέλος με την Προϊσταμένη του Τμήματος Διατροφής κ. Τασιοπούλου Ιωάννα να προτρέπει τους καταρτιζόμενους να κάνουν την πρακτική τους άσκηση στο Γενικό Νοσοκομείο Βόλου.