Ημέρα «Εθελοντικής Αιμοδοσίας» πραγματοποίησαν στο σχολικό συγκρότημα «ΦΥΤΟΚΟΥ» από κοινού, το Δημόσιο ΙΕΚ Βόλου με το 4ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας, την Τρίτη 16-1-2024 στηρίζοντας σταθερά το θεσμό της Εθελοντικής Αιμοδοσίας που στοχεύει στην ενίσχυση και την ανάπτυξη-διάδοση της έννοιας της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Τα δύο εκπαιδευτικά ιδρύματα έχουν δημιουργήσει τα τελευταία 10 περίπου χρόνια, τράπεζα αίματος με σκοπό την βοήθεια των σπουδαστών, μαθητών και εκπαιδευτικών που χρειάζονται αίμα.  Η προθυμία με την οποία ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση οι σπουδαστές, εκπαιδευτές και φίλοι των δυο εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και η διάθεσή τους για προσφορά, έγινε δεκτή με ενθουσιασμό από το προσωπικό της κινητής μονάδας αιμοληψίας του Αχιλλοπούλειου Γ.Ν. Βόλου που συνέδραμε για τον σκοπό αυτό στις εγκαταστάσεις του συγκροτήματος «Φυτόκου», και είχε ως αποτέλεσμα την συγκέντρωση μεγάλου αριθμού φιαλών αίματος.

Ο Διευθυντές των δύο εκπαιδευτικών ιδρυμάτων κ. Παπαθανασίου Άρης, και κα Ζαφειρίου Ματίνα, οι Σύλλογοι Διδασκόντων αλλά και η υπεύθυνη Εκπ/κός του 4ου ΕΠΑΛ κα Λάππα Μαρία, ευχαριστούν και συγχαίρουν για την επιτυχία της συνεχιζόμενης προσπάθειας των δύο εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, όλους όσους συμμετείχαν στην δράση.